Preskočiť na obsah

Vernisáž výstavy festivalu Nasuti – Divočina a výstavy Johany Merty – Povrchová ťažba, 18.11.2022, 18:00 hod.

Zverejnené 14.11.2022.

Kategória

Slovenské banské múzeum – Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici vás srdečne pozýva na vernisáž dvoch nových výstav,

výstavu ekologického festivalu Nasuti s názvom Divočina a výstavu Johany Merty Povrchová ťažba, ktorá sa uskutoční v piatok, 18. novembra o 18:00.

Nasuti – festival súčasného umenia s environmentálnym zameraním bude tento rok prebiehať v meste Banská Štiavnica. Vo Veľkej sále Galérie Jozefa Kollára sa bude konať výstava festivalu s názvom Divočina (Kým sme tancovali). Výstava predstaví diela od Petra Barényiho, Martina Špirca, Tomáša Rafu či Gabriely Zigovej. Kurátorka výstavy je Diana Klepoch Majdáková.

Jadrom naratívu výstavy je človek a jeho vnútorné prežívanie ohrozenia klimatickou katastrofou. Sledujeme, ako ľudstvo podlieha vytesňovaniu ekologických problémov, ktoré – hoci vedú k ich ďalšiemu prehlbovaniu – sa podobá povestnej hudbe na Titanicu dávajúcej nám do poslednej chvíle nádej bláznov. Ponárame sa do princípov populárneho štýlu života pre prítomný okamih a je len na nás, či ho zavrhneme ako obyčajnú sebeckosť a hedonizmus, alebo prijmeme jedinú stratégiu prežitia nášho druhu. Výstava potrvá do 30. apríla 2023.

V piatok, 18. novembra otvoríme aj výstavu Johany Merty s názvom Povrchová ťažba. Autorka vo svojom projekte zohľadňuje niekoľko rovín – osobnú skúsenosť – všeobecne platné hodnoty – historické a kultúrne javy. Pojem „povrchová ťažba“ volí s ohľadom na nedávno uzavretú minulosť krajiny a mesta Banskej Štiavnice, ale aj s ohľadom na súčasnú globálnu tendenciu pristupovať k veciam iba povrchne. Merta zároveň zvažuje témy hodnôt a priorít záujmov jednotlivcov aj inštitúcií vo vzťahu k prostrediu.

Johana Merta (*1987) je pôvodom brnenskou umelkyňou, kde študovala výstavníctvo, performanciu, intermédia, kresbu a grafiku. Štúdium absolvovala v roku 2017. Pracuje s kombináciami rôznorodých materiálov aj umeleckých médií. Väčšinou tieto priestorové koláže prezentuje ako kompaktné inštalácie bez ohľadu na nejednosť času ich vzniku alebo hmotnú nesúrodosť. Merta o tomto prístupu kombinovania hovorí ako o rozprávaní. Príbeh je neoddeliteľnou súčasťou jej tvorby, občas je abstrahovaný, inokedy vyzerá veľmi rozprávkovo, ale dôraz je pritom vždy kladený na mieru pozorovateľovej schopnosti vnímať.

Partneri výstavy: Chateau Topoľčianky, banícky spevokol Štiavničan