Preskočiť na obsah

CITADELA 2023

Zverejnené 7.7.2023.

Kategória

Termín: 21.7.2023 15:00 – 20:00

Slovenské banské múzeum a OZ Iniciatíva za živé mesto pozývajú na festival CITADELA, ktorý sa uskutoční v piatok 21.7.2023 na Starom zámku v Banskej Štiavnici v čase od 15:00 do 20:00.

Tretí ročník mini festivalu o fenoménoch histórie, vedy, umenia a každodennosti sa bude niesť v téme CHVÁLA ZBERATEĽSTVU. Múzejníctvo v Banskej Štiavnici má dlhú tradíciu, tento rok oslavujeme 123. výročie vzniku prvého mestského múzea a zároveň 30. výročie zápisu Banskej Štiavnice a okolia na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Ak vás zaujíma, ako sa žilo v Banskej Štiavnici v dávnej minulosti, čomu sa venovali mešťania, aké mali zberateľské vášne, ako rozvíjali mesto – príďte si vypočuť prednášky a prezentácie odborníkov z nášho múzea. Dozviete sa zaujímavosti o priestoroch Starého zámku a uvidíte ukážku tradičnej výroby hlinených fajok „štiavničiek“. Počas festivalu si môžete dokonca vyrobiť vlastnú fajku vo fajkárskej dielni. Archeológ Jozef Labuda vás zavedie do fascinujúcich počiatkov baníctva na Slovensku a predstaví vám dôležitú osobnosť Andreja Kmeťa. V podaní kurátora starších dejín zase spoznáte príbeh jedinečnej tristoročnej mapy Štiavnických Baní.

Podujatie je ideálne pre milovníkov Banskej Štiavnice a jej bohatej histórie. Predstaví vám kultúrne dedičstvo formou zaujímavých prezentácií či komentovanej prehliadky. Plusom je úžasná atmosféra priestorov Starého zámku.

Návštevníkov čaká hudobné prekvapenie a voľný vstup na večerný koncert SPECTRALS Kampanológ Matúš Sedlák rozozvučí zvon vo veži Starého zámku  a traja saxofonisti – hostia festivalu n:ear vytvoria spolu jedinečné hudobné dielo, ktoré sa už nikdy nezopakuje.

V deň festivalu sa rozozvučí celá Banská Štiavnica, o 12:00 všetky zaznejú všetky kostolné zvony v meste.

PROGRAM

CITADELA 01/2023 – CHVÁLA ZBERATEĽSTVU  

15:00 O STAROZÁMOCKÝCH ZVONOCH

Prednáška kampanológa Matúša Sedláka o zvonoch Starého zámku a pozvánka na večerný koncert SPECTRALS.

15:20 UMELECKO- HISTORICKÉ ZBIERKY MEŠŤANOV

Prednáška historičky a archivárky múzea Adriany Matejkovej.

16:00 FAJKÁRSKE REMESLO

Prezentácia fajkárskej dielne s ukážkou výroby fajok  – predstaví Ivan Chladný.

16:40 MARSIGLIHO MAPA ŠTIAVNICKÝCH BANÍ

Prednáška historika a kurátora múzea Tomáša Pastuchu.

17:30 ANDREJ KMEŤ – ARCHEOLÓG, VEDEC, MÚZEJNÍK, KŇAZ

Prednáška archeológa Jozefa Labudu.

18:20 BANÍCI PRICHÁDZAJÚ

Komentovaná prehliadka s archeológom Jozefom Labudom.

19:00 SPECTRALS

Koncert N:EAR s kampanológom Matúšom Sedlákom: Hudobné site – specific predstavenie

Kontakt: lencova.miriam@muzeumbs.sk, 0948 027 116, www.muzeumbs.sk